Wielu ludziom nie przychodzi do głowy to, że miarą ich indywidualnego rozwoju są nie tylko ich relacje z bliskimi, ale także rola, którą odgrywają w społeczeństwie. Osoby, które się rozwijają, mają większą odpowiedzialność i mogą działać razem by czynić świat lepszym, a nasze wspólne w nim życie bardziej świadomym i autentycznym. Dzięki działaniu wspólnemu można osiągnąc lepsze rezultaty, a jeśli przyjmie się dobrą, świadomą metodę, w ramach tego działania wspólnotowego można jednoczesnie rozwijać się indywidualnie.
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/5-zasad-ubuntu-1024x576.jpg)
5 zasad filozofii Ubuntu
Ubuntu (wymowa zulu i xhosa: [ù.ˈɓún.tʼú]) – subsaharyjska afrykańska ideologia i system etyczny skupiający się na relacjach międzyludzkich i pomocy bliźniemu. Słowo “ubuntu” ma swoje korzenie w południowoafrykańskich językach bantu. Ubuntu uważa się za tradycyjną afrykańską koncepcję.
*
więcej na kanale YT Przeciętny Człowiek
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/praca-ze-swiatem-1024x576.jpg)
Praca ze światem – Życie w wielkim mieście
Ten film zachęca widza do chwilowego “odklejenia” się od otaczającego go świata i spojrzenia na niego świeżym okiem, a może nawet do ponadkulturowego doświadczenia z obszaru nieświadomości zbiorowej.
*
więcej na kanale YT RefleksJa
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/gleboka-demokracja.jpg)
Arnold Mindell – Głęboka Demokracja
Jest to podejście, które można zastosować zarówno do jednostki i wielkich zbiorowości. Taka perspektywa zakłada, że wszystkie doświadczenia, przekonania i poglądy, tendencje są istotne, wartościowe, potrzebne – ponieważ stanowią zarazem część i całość rzeczywistości.
*
więcej na kanale YT RefleksJa
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/wspolne-podejmowanie-decyzji.jpg)
Zwiększanie skali wspólnotowego procesu decyzyjnego (po angielsku)
Każdy projekt wolnego oprogramowania, wolontariatu, a nawet startupu będzie miał elementy do-kracji (rządy tych, którzy wykonują pracę), ale nie wszystkie decyzje powinny być przekazywane wykonawcom. Podstawową zasadą mogłoby być raczej to, że decyzje powinny być podejmowane przez ludzi, których najbardziej dotyczą.
*
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/demokracja-partycypacyjna.jpg)
Jak naprawić demokrację? O panelach obywatelskich. | TEDx
Wydarzenie TEDxMarcinekSchool odbyło się 26 lutego 2021 w 1 Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. O panelach obywatelskich opowiada Miłosz Lupiński – 19-letni aktywista działający na różnych płaszczyznach, głównie w Extinction Rebellion i grupach budujących procesy demokracji partycypacyjnej.
*
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/kooperatywy-1024x576.jpg)
Zrób sobie Kooperatywę | TEDxKatowice |
Anna Zarębska-Urbańska: Chciałabym opowiedzieć o współpracy, kooperatywach oraz ich wpływie na rozwój społeczności lokalnych. O tym jak ogromny mają wpływ na tworzenie i wzmacnianie więzi społecznych.
*
![](https://www.republikarozwoju.pl/wp-content/uploads/2022/02/dyktator-1024x576.jpg)
Praca ze światem – Przemowa Chaplina z filmu Dyktator
Według psychologii procesu zbiorowości ludzkie organizuje proces nazwany przez Arnolda Mindella “śnieniem”. W kontekście sztuki teatralnej można go porównać do zamysłu, jaki ma reżyser. Ten “odwieczny dramat” ma swój cel – jest odgrywany ciągle na nowo, w różnych scenografiach, aby człowiek rozpoznał w nim swoją naturę.
*
więcej na kanale YT RefleksJa