JAK TO O CZYM MYŚLISZ ZMIENIA TO KIM JESTEŚ
Jak zwiększyć swoje IQ?
Badanie o którym mowa w filmie: Aktywizacja stereotypu a inteligencja (Dijksterhuis, Van Knippenberg, 1998). W badaniu przebadano również trzecią grupę, tzw. grupę kontrolną. Okazało się, że miała słabsze wyniki niż grupa myśląca o profesorze, oraz lepsze wyniki niż grupa myśląca o sekretarce.
*
7 rodzajów inteligencji – Thomas Armstrong
Rodzaje inteligencji i Iloraz inteligencji Jak być inteligentnym ?
Książka dostępna tutaj: http://bit.ly/2tGi85u
*
więcej na kanale YT Nieprzeciętne życie
Dlaczego ludzie głupi nie wiedzą, że są głupi?
Efekt Dunninga-Krugera i złudzenie ponadprzeciętności. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że sporo osób, które obejrzało ten film, kompletnie nie dopuszcza do siebie myśli, że to właśnie oni mogą zaliczać się do tego zbioru. A przecież celem takich filmików nie powinno być wkurzanie się i bulwersowanie na innych, a refleksja nad samym sobą.
*
więcej na kanale YT Nie wiem, ale się dowiem!
SAMODZIELNE MYŚLENIE
Samodzielne myślenie
Michał Pasterski: “Już w szkole jesteśmy uczeni wiary w nieomylność autorytetów. Tracimy w ten sposób zdolność do samodzielnego myślenia i przestajemy wierzyć, że nasze opinie mają znaczenie. Dlaczego samodzielne myślenie jest takie ważne?”
*
więcej na kanale YT MichalPasterski.pl
Jak Rozwijać Umiejętność Krytycznego Myślenia
Magda z Selfmastery.pl: Dzisiaj temat krytycznego myślenia. Opowiem o tym czym jest krytyczne myślenie, czemu jest ważne, co będzie Ci potrzebne żeby je rozwijać i jak to robić.
*
JAK NIE BYĆ NIEWOLNIKIEM SWOICH MYŚLI
Jak radzić sobie z myślami? Jak odpuścić? Ćwiczenie i medytacja.
Jeśli wyobrazisz sobie, że jedziesz w podróż dookoła świata pociągiem, to gdzie trzymasz bagaż? Wieziesz go na sobie czy stawiasz obok siebie? Ktoś pomyśli, że to absurdalne pytania. Kto by trzymał bagaż na barkach, plecach, głowie, jeśli ciężar i tak wiezie pociąg? A jak jest z Twoim ciężarem w podróży zwanej życiem? Ten film da Ci pełną dawkę inspiracji i motywacji, by zacząć zmiany. Opowiem Ci o prostym, jednak ważnym mechanizmie, który powinien znać każdy człowiek od szkoły podstawowej. Zrobimy proste ćwiczenie coachingowe i zrobimy medytację rozpuszczania myśli. Obejrzyj koniecznie i dołącz do mnie w podróży wgłąb siebie.
*
Spokojna głowa – co robić gdy ma się natłok myśli
Andrzej Tucholski: Spokojna głowa to MEGA ważna sprawa. Nie da się w zasadzie bez niej jakkolwiek funkcjonować, więc jeśli mamy natłok myśli to… no słabo! Róbcie więc kawkę a ja Wam razem z De’Longhi podrzucam dwie szybkie myśli związane z tym, by w głowie zawsze był przełom maja i czerwca i wszystko się chciało – na spokojnie!
*
więcej na kanale YT Andrzej Tucholski
PANOWANIE NAD TYM, CO SIĘ MÓWI
By panować nad sobą trzeba umieć zachować wewnętrzne milczenie. A trudno osiągnać ten cel, jeśli nie umie się trzymać języka za zębami w życiu zewnętrznym…
Dlaczego milczenie jest złotem?
Mówi się, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Internet nie byłby sobą, by nie dodał “…a foch to foch”. Niemniej jest bardzo dużo prawdy w tym powiedzeniu, dużo głębszej niż na pierwszy rzut ucha się zdaje. Dlaczego więc lepiej czasem zamilknąć, niż powiedzieć zbyt wiele.
*
więcej na kanale YT Przeciętny Człowiek
10 sposobów na praktykowanie milczenia w codziennym życiu (po angielsku)
Cisza to moment, w którym znajdujesz się w samotności, ciszy, stanie wolnym od stresu. Moment, w którym możesz być tylko z samym sobą. Czas, w którym jesteś wolny od hałasów świata. Czas, w którym słyszysz śpiew ptaków, wiatr owiewa Twoją twarz.
*
więcej na kanale YT PsychFacts
Sekret, który powinien znać każdy – potęga milczenia
„Cisza jest czasami najlepszą odpowiedzią” – to słowa, które posiadają ukryte znaczenie. „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem” – to skrzydlate wyrażenie znane jest na całym świecie i praktycznie każdemu z nas. To sekret, który powinien znać każdy z nas – potęga milczenia.
*
więcej na kanale YT Niesamowite fakty
Ćwiczenie milczenia
Nie mów nic przez całą dobę.
To będzie cenne doświadczenie!
Jak przestać przeklinać?
To nie jest jednak takie proste, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do rynsztokowego słownictwa naszego otoczenia. Na szczęście można nad tym u siebie pracować i osiągać dobre efekty.
*
więcej na kanale YT Czas Gentlemanów
Jak przestać przeklinać? 4 sposoby
Zadajesz sobie pytanie jak przestać przeklinać? Poznaj 4 skuteczne sposoby na to jak szybko przestać przeklinać i pozbyć się tego problemu!
*
więcej na kanale YT Kariera Projekt
Jak przestać kłamać?
Skąd biorą się nasze myśli? Jak przestać mówić rzeczy które czynią cię słabym? Jordan B Peterson o kłamstwie i o podziale w ludzkiej psychice.
*
więcej na kanale YT Wojna Idei
Ćwiczenie kontroli mowy
kliknij na sąsiednią ilustrację, by zapoznać się z dosć ekstremalnymi przyładami ćwiczeń na kontrolę mowy przytoczonymi z jednej z tradycji ezoterycznych.
ŚWIADOME MYŚLENIE
Zapomniana Sztuka Kontemplacji
Magda z Selfmastery.pl o zapomnianej sztuce kontemplacji…
*
Koncentracja, Kontemplacja, Medytacja
Magda z Selfmastery: Dzisiaj temat koncentracji, kontemplacji i medytacji. Będzie o tym, co je łączy i co je różni.
*
Myślenie bez fundamentów
Bardzo nie lubimy przyznawać, że czegoś nie wiemy. Tymczasem powiedzieć „nie wiem” to oddać hołd racjonalności. Jeśli tak trudno jest myśleć i działać racjonalnie, to nie można się dziwić, że wielu rzeczy nie wiemy, a być może nigdy nie będziemy wiedzieć. Świadomie wypowiedziane „nie wiem”, albo „mogę się mylić”, to słowa, które nie są wyrazem porażki, czy też rozpaczy. Jeśli wypowiemy je tonem zabarwionym odwagą – a jakże często przyznanie się do niewiedzy takiej odwagi wymaga! – zwrot „nie wiem” jest jednym z najważniejszych, jakich możemy użyć.
*
ZAPANOWANIE NAD WEWNĘTRZNYM MONOLOGIEM
Jak przestać krytykować siebie?
Krytykowanie siebie swoim wewnętrznym głosem jest jak uderzanie samego siebie pięścią kilkadziesiąt razy dziennie. Jak by funkcjonowało Twoje ciało, gdybyś je tak traktował każdego dnia, tygodnia, miesiąca? Jak funkcjonuje Twoja psychika i Twoje poczucie własnej wartości, gdy tak regularnie i konsekwentnie siebie krytykujesz?
Dzięki tej audycji poznasz skuteczny sposób na zmianę tego destruktywnego schematu myślenia i dowiesz się jak być dla siebie najlepszym wsparciem i motywatorem. Audycję prowadzi Michał Pasterski. Kliknij planszę, żeby posłuchać.
*
więcej na kanale YT MichalPasterski.pl
Jak Radzić Sobie z Wewnętrznym Krytykiem
Magda z Selfmastery: Dzisiaj temat radzenia sobie z wewnętrznym krytykiem.
*
Wewnętrzny Krytyk
Mateusz Grzesiak o tym, jak działą wewnętrzy krytyk i jak sobie z nim poradzić.
*
więcej na kanale YT Mateusz Grzesiak
Jak zarządzać umysłem?
Klaudia Pingot: W filmie zobaczysz dwie Klaudie – jedna będzie terroryzować drugą, następnie będziemy poszukiwać inspiracji w markecie budowlanym. Co z tego wyniknie? Co ma wspólnego psychologia z łopatą? Przekonaj się, oglądając video.
*
MOC ZADAWANIA SOBIE WŁAŚCIWYCH PYTAŃ
Jak odzyskać spokój? Zmień stan umysłu poprzez 7 pytań.
Klaudia Pingot: Ktoś kiedyś powiedział, że czynimy swoje życie istotnym przez odwagę zadawania sobie odpowiednich pytań i chęć odpowiedzi na nie. Ja sama od jakiegoś czasu stosuję medytację polegającą na odpowiadaniu sobie na ważne pytania. Czasem robię to siedząc, czasem biegając lub słuchając muzyki. Skupiam się na danym pytaniu i pozwalam, by odpowiedzi płynęły nie tylko z umysłu, ale i z ciała. W tym filmie usłyszysz 7 pytań. Jeśli tylko chwilę się nad nimi zastanowisz, poczujesz pewność siebie, motywację, spokój i kierunek, w którym powinieneś/powinnaś zmierzać.
*
ŚWIADOMA WYOBRAŹNIA
O pożytkach z wyobraźni
Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek proces twórczy bez użycia wyobraźni. W swojej pracy badawczej profesor Edward Nęcka bada trzy kluczowe dla wyobraźni aspekty: problematykę inteligencji, kontroli poznawczej i uwarunkowania procesów twórczych. Jest psychologiem, profesorem UJ, kierownikiem Zakładu Psychologii Eksperymentalnej, członkiem PAN. Autor m.in. „Treningu twórczości” czy „Psychologii twórczości”.
*
Ludzka wyobraźnia: obrazy umysłowe i afantazja
Podczas Copernicus Festival prof. Pearson wygłosi wykład na temat wyobraźni, jednej z kluczowych funkcji poznawczych człowieka oraz jej neuronalnych podstaw. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie co daje nam wyobraźnia – czy jest ona rzeczywiście konieczna do rozwiązywania problemów, procesów twórczych i planowania czy jest jedynie efektem ubocznym działania mózgu? By rozwiązać tę zagadkę odwoła się do swoich badań nad osobami z afantazją, czyli takimi, które nie mogą tworzyć obrazów umysłowych.
*
Wyobrażenia pożądane i niepożądane
W studiu festiwalowym rozmowa o wyobraźni z perspektywy psychologii i psychiatrii. Naszymi gośćmi będą: prof. Dominika Dudek – psychiatra z Collegium Medicum UJ i dr hab. Mateusz Hohol z Centrum Kopernika UJ.
*
Eksperymentowanie w myślach, czyli narzędzie filozofa
Złośliwy demon, Mózg w naczyniu, Chiński pokój, Kot Schrödingera czy Dylemat wagonika należą do najbardziej znanych eksperymentów myślowych, rozważanych przez filozofów (i nie tylko). Tego typu konstrukcje intelektualne najczęściej rozpoczynają się od wyrażenia “Wyobraź sobie, że…”. Czy eksperymenty myślowe są w ogóle eksperymentami? Czy mogą być one czymś więcej niż dźwigniami wyobraźni? Na ile można ufać wnioskom formułowanym w oparciu o nie?
*
KONTROLA UMYSŁU
Jak kontrolować swój umysł?
Kontrolując umysł jesteś w stanie kontrolować całe swoje życie. W filmie poznasz różnice pomiędzy mózgiem, umysłem i świadomością. Poznaj 3 techniki, jak kontrolować umysł. Dowiesz się, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za poczucie utraty kontroli.
*
JAK WYKORZYSTAĆ PEŁNY POTENCJAŁ MÓZGU?
Czy używasz tylko 10% swojego mózgu?
00:00 – intro
1:02 – Dlaczego tak wiele osób wierzy w 10%?
4:14 – Jak manipuluje się tym mitem?
7:33 – Co na ten temat mówi nauka?
*
więcej na kanale YT Przeciętny Człowiek
ŚWIADOMA PAMIĘĆ
Sztuka tworzenia wspomnień
Dlaczego jeden specyficzny zapach przywołuje nam automatycznie do głowy wspomnienie świąt czy obiadu u babci? Jak tworzyć wspomnienia, które nie będą przypadkowym zlepkiem zupełnie losowych wydarzeń? Jak świadomie doświadczać, kolekcjonować, wracać i pielęgnować dobre wspomnienia? Meik Wiking – autor Sztuki Tworzenia Wspomnień opisuje 8 składników szczęśliwych wspomnień, a ja niezwykle skrótowo staram się każdy z nich omówić.
*
więcej na kanale YT Przeciętny Człowiek
Człowiek nie mierzy czasu czasem. Mierzy go wydarzeniami
Andrzej Tucholski: W mojej rodzinie zegarek to coś więcej niż zegarek. To symbol, który podsumowuje jakieś wspomnienie. I tymi wspomnieniami – tymi wydarzeniami – tak naprawdę mierzymy czas.
*
więcej na kanale YT Andrzej Tucholski
TYPY OSOBOWOŚCI/CHARAKTERU
4 Typy charakteru. Poznaj swój temperament
Jaki masz charakter ? Jak poznać samego siebie ? Sprawdź swój temperament ! Poznaj swoją osobowość ! Dlaczego jedni są smutni a inni weseli ?
*
więcej na kanale YT Nieprzeciętne życie