JAK DUŻO ZALEŻY OD EMOCJI?
Bez emocji nie ma działania
Biznes i emocje – na pierwszy rzut oka te słowa wydają się przeciwstawne. Podstawowym celem biznesu jest przecież generowanie zysków, liczą się wyniki, efektywność pracy. Czy jest tu miejsce na emocje? Może lepiej zostawić je w domu lub na kozetce u psychoterapeuty? Spotykamy się z myśleniem, że w biznesie emocje nie są pożądane (może poza irytacją na nieudane projekty). Menedżerom zależy, by pracownicy dobrze wykonywali swoje zadania, ale nie zawsze pamiętają, że to emocje wpływają na jakość pracy. Aby podwładni działali konstruktywne i efektywnie, musi pojawić się w nich motywacja – a ona jest nierozerwalnie związana z emocjami. Jak emocje wpływają na motywację i dlaczego z pomocą w jej opisie przyjdzie metafora jeźdźca i słonia?
*
dowiedz się wiecej na kanale YT Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
Czy emocje są kluczem do wywierania na nas wpływu?
Czy emocje są kluczem do wywierania wpływu? Oczywiście, że tak. Można nawet powiedzieć, że emocje są kluczem do wszystkiego, co dotyczy relacji z ludźmi. Żeby go użyć, trzeba go najpierw znaleźć. Żeby go znaleźć, trzeba wiedzieć, jak wygląda i gdzie go szukać? Zdobycie afektywnego klucza do sprawnego poruszania się po labiryncie, jakim jest drugi człowiek, jest co prawda trudne, ale możliwe. Krótka forma wystąpień podczas spotkania zmusza do wyrazistego i wybiórczego przekazu. Ten czas dodatkowo będzie skrócony przez… emocje właśnie. Stanowią one bowiem wyśmienity wytrych, by manipulować subiektywnym spostrzeganiem upływu czasu. Po prostu magia?
*
dowiedz się wiecej na kanale YT Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
Nasze współczesne uczucia
W jakiej kondycji są nasze emocje w zmienionym i zmieniającym się na naszych oczach świecie? Czy nasze uczucia są takie same, jak za czasów Freuda, czy może wyprodukowaliśmy jakieś nowe? Czy przeżywanie i świadomość swoich uczuć to nadal pożądany stan? Jak uczucia wpływają na relacje, które dziś tworzymy? Wykład stanowi formę refleksji nad naszym współczesnym życiem emocjonalnym.
*
WPŁYW MYŚLI NA EMOCJE I UCZUCIA
Sposoby kontrolowania emocji
Mateusz Grzesiak o kontrolowaniu emocji.
*
więcej na kanale YT Mateusz Grzesiak
JAK UŚWIADAMIAĆ SOBIE EMOCJE I UCZUCIA?
Dlaczego nie wiem co czuję? Wielka Piątka Emocji LĘK, SMUTEK, ZŁOŚĆ, WSTYD, RADOŚĆ.
Jakie są podstawowe emocje? Do czego służą nam emocje? Dlaczego nie rozumiemy swoich emocji? Dlaczego nie potrafimy przeżyć własnych emocji? Dlaczego nie pozwalamy sobie na emocje? Co powoduje, że od nich uciekamy, bronimy się, nie chcemy się z nimi zetknąć?
*
Zastosowanie “Kart emocji” do codziennej pracy ze swoimi emocjami.
W tym 11 minutowym filmie Lilianna Kupaj opowiada krok po kroku jak pracować z Kartami emocji.
*
Be present with your emotions
Colin Sisson i Mateusz Grzesiak rozmawiają o byciu obecnym w swoich emocjach.
*
więcej na kanale YT Mateusz Grzesiak
medytacja wnikania w ciało wewnętrzne (Eckhart Tolle)
Potraktuj to jako medytację. Nie musi ona trwać długo. Dziesięć do piętnastu minut czasu zegarowego powinno wystarczyć. Najpierw zadbaj o to, Żeby nie rozpraszały cię bodźce zewnętrzne – niech nie dzwoni telefon, niech nikt nie zwraca się do ciebie z Żadną sprawą. Usiądź na krześle, ale nie opieraj się plecami. Wyprostuj kręgosłup. Pomoże ci to zachować czujność. Jeśli wolisz, możesz też medytować w innej pozycji.
Sprawdź, czy ciało jest rozluźnione. Zamknij oczy. Parę razy głęboko odetchnij. Staraj się czuć, że oddech wpływa do dolnej partii brzucha. Zauważ, jak przy każdym wdechu i wydechu brzuch lekko się wydyma i znów kurczy. Potem świadomie poczuj w ciele całe jego wewnętrzne pole energii: nie myśl o nim, tylko je poczuj. W ten sposób wyzwolisz z umysłu świadomość. Jeśli ci to pomaga, zastosuj „świetlną” wizualizację, którą wcześniej opisałem.
Kiedy wyraźnie poczujesz ciało wewnętrzne jako jedno pole energii, postaraj się w miarę możności uwolnić od wszelkich plastycznych wyobrażeń i skup się wyłącznie na odczuwaniu. Jeśli potrafisz, wyzbądź się również ewentualnych pozostałości myślowego wyobrażenia o własnym ciele fizycznym. Zostanie wtedy jedynie wszechogarniające poczucie obecności czy też „istności”, a ciało wewnętrzne będziesz czuł tak, jakby nie miało konturów. Wniknij głębiej w to uczucie. Stop się z nim w jedną całość. Zrośnij się z polem energetycznym, Żeby znikło pozorne rozszczepienie na podmiot i przedmiot obserwacji – rozziew między tobą a twoim ciałem. Na tym etapie rozwiewa się też różnica między wewnętrznością a zewnętrznością, nie ma już więc ciała wewnętrznego. Wniknąwszy głębiej w ciało, przekroczyłeś jego granice.
Pozostań w tej sferze czystego Istnienia, dopóki będziesz czuł się w niej swobodnie, a potem wróć świadomością do ciała fizycznego, do oddechu oraz cielesnych zmysłów, i otwórz oczy. Przez kilka minut przyglądaj się swojemu otoczeniu w sposób medytacyjny, tak żeby umysł nie przyklejał etykietek, i staraj się stale czuć ciało wewnętrzne.
*
cel tego ćwiczenia:
Uzyskanie dostępu do tej bezpostaciowej sfery wyraźnie człowieka oswobadza, wyzwala z okowów formy i uwalnia od utożsamienia z nią. Odsłania się wtedy przed tobą Życie w stanie niezróżnicowanym, sprzed rozbicia na wielorakie kształty.
Możemy powiedzieć, że jest to Nieprzejawione, niewidzialne Źródło wszechrzeczy, Istnienie zawarte we wszystkich istotach.
źródło: Potęga teraźniejszości, Eckhart Tolle
Sesja coachingowa – pytania o emocje
Przedstawiamy przykład sesji coachingowej, podczas jakiej można lepiej zdać sobie sprawę ze swoich uczuć.
*
Sesja coachingowa – praca z submodalnościami
Oto przykład sesji coachingowej Lilianny Kupaj, podczas której można doświadczyć swoich submodalności w działaniu.
*
OTWIERANIE SIĘ NA UCZUCIA
Dostęp do uczuć
Czym jest odłączenie od uczuć? Jak wychodzić ze zmrożenia? Co dzieje się z odciętymi uczuciami? Jak pracować z oporem na czucie? Dotykanie obron, a podążanie za tym, co zdrowe dla mnie dziś. Poddawanie się czuciu. Prezentuje Marzena Barszcz.
*